Przykurcz akomodacji

15 wrz, 2022 | admin |

Przykurcz akomodacji

Nasze oczy posiadają mechanizm pozwalający na zmianę kształtu soczewki w odpowiedzi na obserwację przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. Zjawisko to nosi nazwę akomodacji i to dzięki niej osoby nie mające wad wzroku widzą zawsze wyraźnie, niezależnie czy czytają książkę, czy patrzą w dal.

Przykurcz akomodacji (spazm) to sytuacja, w której oczy stale tkwią w skupieniu. Taki efekt może wystąpić po czynnościach, takich jak czytanie, podczas którego nasze oko „fokusuje” się na dobrym widzeniu do bliży. Gdy przestajemy czytać i spojrzymy daleko przed siebie, oko powinno rozluźnić mięsień rzęskowy i przestać akomodować. W skurczu akomodacyjnym oko, mimo iż patrzymy w dal nie przestaje się skupiać. W rezultacie nasze widzenie pozostaje skupione na bliskim obiekcie, powodując nieostre widzenie na innych odległościach i tworzy tzw. pozorną krótkowzroczność (pseudokrótkowzroczność).

W takich sytuacjach przed zakropieniem pacjenta, wyniki sugerują, że mamy do czynienia z krótkowzrocznością. Po porażeniu akomodacji okazuje się, że wada wzroku wcale nie jest minusowa, a zdarza się nawet, że pacjent ma nadwzroczność. Należy pamiętać, że każdy Pacjent przed ukończeniem 40 roku życia powinien mieć dobierane okulary po kroplach porażających akomodację, by uniknąć ewentualnego „przekorygowania”.

Postępowanie w przypadku skurczu akomodacji

Najważniejsza jest zmiana nawyków i przestrzeganie higieny pracy wzrokowej. Ponadto należy skorygować wadę wzroku, nawet w przypadku gdy wyniki wykazują na niewielką nadwzroczność czy astygmatyzm. Tutaj na pomoc przychodzą soczewki okularowe relaksacyjne, w których strefa przyrostu mocy zapewnia niewielki wzrost wartości mocy soczewki, który wspomaga i rozluźnia akomodację. Taki rodzaj soczewek łagodzi objawy wysiłku wzrokowego oraz zwiększa komfort widzenia w trakcie korzystania z urządzeń cyfrowych oraz wykonywania innych czynności do bliży. W skrajnych przypadkach, lekarz okulista może zalecić stosowanie na noc kropli Tropicamidum 0,5%. Ma to na celu rozluźnienie mięśnia rzęskowego.

Ważne!

Zlekceważenie problemu lub niestosowanie się do zaleceń lekarskich może prowadzić do zwiększenia dolegliwości, a nawet przekształcenia pseudokrótkowzroczności w pogłębiającą się wadę wzroku. Należy pamiętać, że odwracanie skutków skurczu akomodacji jest długotrwałym procesem, wymagającym cierpliwości, gdyż może trwać nawet kilka miesięcy.

GlaucoMed Gabinet Okulistyczny