Nasze oczy posiadają mechanizm pozwalający na zmianę kształtu soczewki w odpowiedzi na obserwację przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. Zjawisko to nosi nazwę akomodacji i to dzięki niej osoby nie mające wad wzroku widzą zawsze wyraźnie, niezależnie czy czytają książkę, czy patrzą w dal.
Przykurcz akomodacji (spazm) to sytuacja, w której oczy stale tkwią w skupieniu. Taki efekt może wystąpić po czynnościach, takich jak czytanie, podczas którego nasze oko „fokusuje” się na dobrym widzeniu do bliży. Gdy przestajemy czytać i spojrzymy daleko przed siebie, oko powinno rozluźnić mięsień rzęskowy i przestać akomodować. W skurczu akomodacyjnym oko, mimo iż patrzymy w dal nie przestaje się skupiać. W rezultacie nasze widzenie pozostaje skupione na bliskim obiekcie, powodując nieostre widzenie na innych odległościach i tworzy tzw. pozorną krótkowzroczność (pseudokrótkowzroczność).
W takich sytuacjach przed zakropieniem pacjenta, wyniki sugerują, że mamy do czynienia z krótkowzrocznością. Po porażeniu akomodacji okazuje się, że wada wzroku wcale nie jest minusowa, a zdarza się nawet, że pacjent ma nadwzroczność. Należy pamiętać, że każdy Pacjent przed ukończeniem 40 roku życia powinien mieć dobierane okulary po kroplach porażających akomodację, by uniknąć ewentualnego „przekorygowania”.
Najważniejsza jest zmiana nawyków i przestrzeganie higieny pracy wzrokowej. Ponadto należy skorygować wadę wzroku, nawet w przypadku gdy wyniki wykazują na niewielką nadwzroczność czy astygmatyzm. Tutaj na pomoc przychodzą soczewki okularowe relaksacyjne, w których strefa przyrostu mocy zapewnia niewielki wzrost wartości mocy soczewki, który wspomaga i rozluźnia akomodację. Taki rodzaj soczewek łagodzi objawy wysiłku wzrokowego oraz zwiększa komfort widzenia w trakcie korzystania z urządzeń cyfrowych oraz wykonywania innych czynności do bliży. W skrajnych przypadkach, lekarz okulista może zalecić stosowanie na noc kropli Tropicamidum 0,5%. Ma to na celu rozluźnienie mięśnia rzęskowego.
Zlekceważenie problemu lub niestosowanie się do zaleceń lekarskich może prowadzić do zwiększenia dolegliwości, a nawet przekształcenia pseudokrótkowzroczności w pogłębiającą się wadę wzroku. Należy pamiętać, że odwracanie skutków skurczu akomodacji jest długotrwałym procesem, wymagającym cierpliwości, gdyż może trwać nawet kilka miesięcy.