OBJAWY NIEDROŻNOŚCI KANALIKÓW ŁZOWYCH

14 kwi, 2023 | admin |

OBJAWY NIEDROŻNOŚCI KANALIKÓW ŁZOWYCH

W przypadku niedrożności kanalików łzowych (dróg łzowych), najczęstszym objawem jest nadmierne łzawienie i spływanie łez po policzku oraz gromadzenie się łez z worku spojówkowym. Zaleganie łez sprzyja namnażaniu się bakterii (znajdujących się normalnie w tej okolicy) co może powodować wydzielinę ropną, sklejanie powiek, łuszczenie brzegów powiek.

Bakterie z wydzieliny ropnej na powierzchni oka bardzo rzadko powodują stany zapalne rogówki, chyba że dochodzi do uszkodzenia ciągłości nabłonka rogówki np. w wyniku np. uszkodzenia powierzchni oka paznokciem lub obecności ciała obcego w rogówce. Wówczas bakterie mają możliwość wnikać do jej zrębu i powodować nacieki oraz owrzodzenia rogówki.

NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ŁZOWYCH U NIEMOWLĄT

Ropienie oczu z powodu niedrożności dróg łzowych zwykle nie pojawia się bezpośrednio po urodzeniu dziecka, ale w około 3cim tygodniu życia. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się torbiel śluzowa lub ropień worka łzowego, które powstają w wyniku zamknięcia zarówno przewodu nosowo-łzowego, jak i obu kanalików łzowych oraz gromadzenia się wydzieliny w worku łzowym bez możliwości odpływu.

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka niedrożność dróg łzowych, warto skonsultować się z okulistą dziecięcym (w GlaucoMed jest to dr n. med. Joanna Rutkowska), który przeprowadzi badanie i zaproponuje odpowiednie leczenie miejscowe lub zabiegowe.

Joanna Ewa Rutkowska – ZnanyLekarz.pl